چهارشنبه 6 شهریور‌ماه سال 1392

تومور زیبایی(تصاویر از خودم)

اگر روی دست یا صورت خود خال بزرگ دارید، حتما در مواجهه ی "طولانی" با آفتاب، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید


تومور، مجموعه ای از سلول هاست که هم شکل و هم قیافه اند و یک کار رو انجام می دن. این تعریف با تعریفی که ما از "بافت" سراغ داریم مشابه هست، اما نکته اینجاست که فرق تومور با بافت، نامنظم بودن اونه و اینکه سلولهای تشکیل دهنده اش، زیادی کار می کنن و گاه باعث ایجاد ضرر هایی در بدن یک جاندار( چه گیاه چه جانور) می شوند.


هر انسان در هر لحظه از زندگی اش، در بدنش تومور های زیادی داره. یعنی چی؟ یعنی اینکه همین شمایی که داری الان این رو می خونی، تو بدنت تومور داری، اما خودت خبر نداری. چرا؟ چون این تومور ها توسط گلبول های سفید بدن سرکوب و نابود میشن. اینکه می گن بعضی مواد سرطان زاست، یعنی اینکه این مواد روند سرطانی شدن رو سریعتر از روند سرکوب سلول های تومورال( سلول هایی که توموری شدند) می کنند و برای همین با عقب موندن گلبول های سفید از سرعت سرطان زایی، فرد دچار سرطان میشه که اونم داستان های خودش رو داره.


و اما می خوام به معرفی نوعی از تومورها بپردازم که باعث زیبایی انسان می شود و معروف هم هست همچنان که شاعر می فرماید :


در خم زلف تو آن خال سیه دانی چیست / نقطه دوده که در حلقه جیم افتادست


برای آشنایی بیشتر با این توموری که تقریبا همه ی انسانها به اون مبتلا هستند، ادامه مطلب رو دریابید.

فکر کنم متوجه شدین که موضوع در چه باره ایه (!!!)... بعله! خال.


هر کسی روی بدنش خال داره، مثلا کشاورز ها روی پشت و نزدبک سر و گردنشون خال زیاد دارند، چرا که آفتاب به اون نواحی بیشتر می تابه. 

خال در واقع حاصل تغییر سلول های خاصی در پوسته که ملانوسیت نام دارند(قبلا در اینجا اشاره شده). اگر یک خال رو زیر میکروسکوپ ببینیم تصویر زیر رو خواهیم دید:سلول های نِویک(Nevic)، باعث ایجاد خال هستند. حتی در اصطلاح علمی به خال می گن نِ وُوُسِ درون-پوستی (Interadermal Nevus).

لکه های قهوه ای، ملانین هست که باعث رنگ خال میشه. بسته به مقدارش، رنگ خال از قهوه ای روشن تا سیاه متغیره. از اینجا می تونیم بفهمیم که در عکس کدوم ور، سطح پوست و کدوم طرف عمق پوست هست.

این سلول های نویک که جهش یافته ی(نمی گیم سرطانی یا تومورال) ملانوسیت ها هستند، در سطح پوست به صورت گروه گروه و منظم قرار گرفتن و به اصطلاح Nesting arrangement یا آرایش لانه ای دارند. همین ها با تولید بی رویه ی ملانین یا رنگدانه ی سیاه، باعث تولید خال می شن.


حالا شاید بتونید تحلیل کنید که چرا خال های بعضی ها برآمده و گوشتیه و خال های بعضی ها نه؟


اما چرا وقتی کسی، خال خود را از روی پوست حذف می کند، رنگ آن نمی ماند؟

چون ملانین فقط در سطح وجود دارد و هنگام حذف خال از پوست، این رنگدانه ها بعلاوه ی سلول های نویک، دیلیت می شوند!


اصلا فرق خال خوش خیم و خال بدخیم(نوعی از سرطان پوست) همین میزان انتشار ملانین در عمق پوست می باشد است!


این هم چند تا عکس دیگه برای اینکه حال کنین( ببینم می تونین تو عکس دوم، سلول های نِویک رو پیدا کنین یا نه) :
برچسب‌ها: مطلب علمی