دوشنبه 9 دی‌ماه سال 1392

آلودگی هوا و ماجراهایش

یک خبر خوب و یک خبر بد:

خبر بد اینکه در فضای اینترسیشیال ریه ی همه ی ما شهرنشین ها رسوبات آنتراکوزیس وجود دارد.

خبر خوب اینکه این رسوبات تنها 10 درصد از ریه ی ما را آلوده کرده و این یک حقیقت فیزیولوژیک است.


می دونم که هیچی نفهمیدید!!!

***

ما افراد شهر نشین، همیشه در هوایی که تنفس می کنیم کربن وجود دارد. حتی نه ترکیبات آن مثل کربن دی اکسید، بلکه خود کربن یا همان دوده. وقتی که نفس می کشیم این دوده ها وارد دستگاه تنفسی ما می شود و نهایتا به حبابچه های هوایی در ریه، می رسد که این حبابچه ها خیلی زیادی ریز هستند!


ما در هر قسمت از بدن، از مغز گرفته تا پوست، همیشه یک سری سلول هایی داریم که اینها نقش محافظ و بادی گارد رو دارند برای محافظت از سلول های اطرافشون. مثلا در خون، گلبول های سفید، در کبد سلول های کوپفر، در مغز آستروسیت ها و ... . در ریه هم، خود گلبول های سفید، یک دسته ی خاصشان به نام ماکروفاژ(یعنی بزرگ-خور!!!) در فضای مابین کیسه ی هوایی و مویرگ خونی در ریه که به آن فضای بینابینی یا اینترسیشیال می گن، وجود دارن تا اگه میکروبی اومد، اینها بخورنش و ما مریض نشیم!


حالا فرض کنید، یک ذره ی کربن یا دوده میاد تو ریه، یعنی تمام سد های تصفیه ای رو رد می کنه و موفق می شه به نهایی ترین قسمت ریه که کیسه های هوایی اند، برسه... این ذره ی کربن خیال می کنه که موفق شده، اما نمی دونه که ماکروفاژ عزیز در کمینشه. ماکروفاژ می پره و در یک حرکت زیبا، این ذره ی کربن رو می بلعه.


حالا ذره ی کربن، داخل این گلبول سفید، زندانی میشه، اما گلبول سفید هم کاری نمی تونه بکنه، پس کاری می کنه تا این ذره برای همیشه زندانی بمونه و اون اینه که، خودش رو فدا می کنه. یعنی ماکروفاژ ذرات کربن استنشاق شده از هوا رو می بلعه و اونها رو ثابت می کنه و می میره.

به این ذرات کربن استنشاق و بلع شده، آنتراکوزیس(Anthracosis) میگن. که نه توی خون ما هستن، نه توی کیسه ی هوایی. بلکه در فضای بینابینی اینها، در داخل بافت ریه یا شش، رسوب کردند.


در عکس زیر: 


شما در وسط همه ی صورتی ها! یک لکه ی تیره که به سیاهی می زنه رو می بینین، دقیقا در وسط عکس


برای بهتر دیدن عکس ها روشون کلیک کنیداون فضای سفید وسط( که البته به خاطر خونریزی ریه ی این بابا، الان پر گلبول قرمزه!) در واقع فضای کیسه ی هوایی و اون حلقه ی سیاه دورش، ذرات کربن هستن.


زوم می کنیم:
حالا  تو عکس زیر، ذرات کربن(آنتراکوزیس) رو خودتون بیابید:


برچسب‌ها: آلودگی هوا، تعطیلی مدارس، ریه و تنفس