سه‌شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1391

سردرد

با اینکه بیست و چند سال از خداوند عمر گرفته ام اما هنوز سردرد نگرفته ام(الحمد)

اما ممکن است بعضی ها تون سردرد گرفته باشین و یا تو فامیل و آشنا کسی رو بشناسین که تند و تند سردرد می گیره.

مطلب زیر، نوشته ی اینجانب است که قدمتی سه ساله یا بیشتر دارد درباره ی سردرد و البته کمی تغییرش دادم تا با حال و هوای این وبلاگ همسنگ شود( اوفف چقدر محترمانه حرف زدم!) :


زیاده، تو ادامه مطلب گذاشتم اش

از زیادی متن نهراسید، چراکه خسته کننده نیست برای مطالعه:


چه زمانی باید نگران سردردتان بشوید و فورا به بیمارستان مراجعه کنید؟

آدما کلّاً دو دسته اند، یا سردرد دارند یا ندارند.اونایی که دارند، گاهی آنقدر نگران یک سردرد ساده می‌شوند که انواع روش‌های تشخیصی غیرضروری را درخواست می‌کنند(مثل عکس گرفتن از مغز در فیگورهای مختلف، فرستادن یک دوربین کوچولو از داخل بینی به مغز، سوراخ کردن جمجمه با مته و ازین قبیل کارها!!!) و گاهی سردردی را که باید جدی بگیرند، تنها با خوردن مسکن و یا کوبیدن سر به دیفال و گذاشتن آن لای در و بدون مراجعه به پزشک ساکت می‌کنند(مثلا به اعصاب مغز میگن "صحبت برای چیه؟" بعدش همه ساکت میشن و سردرد هم ساکت میشه).

سردرد یکی از شابع‌ترین انواع درد است و انواع مختلفی دارد:

- سردردهای اولیه: شامل سردرد استرسی(تنشی)، میگرن و سردرد خوشه‌ای.( یا مثلا سردرد هسته ای،سردرد غنی شده،نانو سردرد و...!!)
- سردردهای ثانویه: وقتی رخ می‌دهند که چیزی ساختمان‌های آناتومیک(=ساختاری) مغز و گردن را تحت تأثیر قرار بدهد(یعنی جاهای مهم مغز و نخاع متاثر و متالم(=دردناک یا ملتهب) بشوند.). مثل تومور(تقسیم سلولی بی رویه، کار خیلی بدیه!)، خونریزی مغزی، مننژیت (التهاب پرده‌های احاطه‌کننده مغز به دلیل نوعی باکتری مظلوم و تنها) و آنسفالیت(آسفالت شدن دهن مغز به دلایل ذکر شده!!).
- سردردهای ناشی از التهاب اعصاب سر و گردن که به آنها نورالژی
neuralgia گفته می‌شود.(با نورولوژی فرق فوکوله!!)

سردردهای تنشی:

شایع‌ترین نوع سردردهای اولیه هستند و در خانم ها شایع‌تر از آقایون هستند(خب خدارو شکر، ولش کن بقیه اش دیگه مهم نیست!). علت آنها ناشناخته است و تصور می‌رود که ناشی از انقباض عضلات احاطه‌کننده جمجمه باشند. این نوع سردرد، معمولا به دنبال استرس فیزیکی یا احساسی رخ می‌دهد. معمولا بیماران آن را به صورت سفتی همراه با درد در پشت گردن و سر توصیف می‌کنند. این نوع سردرد از لحاظ شدت، معمولا ملایم است، دو طرفه است و با تهوع و حساسیت به نور همراه نیست و معمولا عملکرد بیمار را مختل نمی‌کنند.

میگرن، دومین دلیل شایع سردرد اولیه است، این نوع سردرد هم در خانم ها شایع‌تر از آقایان است. میگرن یک‌طرفه است و با تهوع و استفراغ و حساسیت به نور همراه است.(ننه کلثوم که همسایه بغلیمون باشه میگرن داشت، ماهم هی نور افکن می تابوندیم تو چشش، اونم هی تهوع پس می داد! یه بار سوار ماشین بود، ما نور بالا زدیم تو چشاش، حالش بد شد و تهوعش پاشید رو شیشه و به دلیل نداشتن دید کافی، تصادف کرد و مُرد!!!!)

سردردهای خوشه‌ای یا Cluster نادر هستند و در مردان بیش از زنان رخ می‌دهند(اوه اوه، این دیگه راست کار خودمونه!). تصور می‌رود که توارث ژنتیکی داشته باشد(پس بریم ببینیم پدری، پدربزرگی کسی ازین خوشه ها نداره؟). تغییر طرح خواب و بعضی از داروها می‌توانند این نوع سردرد را برانگیزانند. علایم سردرد خوشه‌ای شامل، درد یک‌طرفه در سر و صورت است که خیلی تیز احساس می‌شود و مدت زمان کوتاهی دارد. درد خیلی بیمار را به عذاب می‌اندازد و ممکن است با آبریزش از بینی هم همراه باشد.

سردردهای ثانویه:

بعد از آسیب (تروما) سرو گردن و مشکلات عروق خونی (مثل پارگی آنوریسم)،  یا مشکلات غیرعروقی، داروها، عفونت یا اختلالات روانپزشکی رخ می‌دهند.(اینجا دیگه تیکه ندارم بندازم!)


بر اساس ماهیت و علت سردرد، درمان های متفاوتی برای سردرد تجویز می‌شود:

سردردهای تنشی را می‌توان با موفقیت با استفاده از درمان‌های دارویی مثل آسپرین، ایبوپروفن، استامینوفن یا ناپروکسن درمان کرد. در کنار آن می‌توان از ماساژ،فشار، کوبیدن، لهیدن و نهایتا یک عدد گلوله­ی تفنگ استفاده کرد. روش‌های مدیریت استرس و روش بازخورد زیستی برای درمان موثر است(چیه این سوسول بازیا؟ مدیریت ایستیریس! اَه اَه!!).

سردردهای میگرنی و باقی سردرد ها رو درمانشون رو نمیگم، چون میشناسم شماهارو میرید کار دست خودتون می دید.


اما زمانی که شما با سردردی مواجه شدید که هیچ شباهتی با سردردهای قبلی‌تان ندارد و بتوانید از آن با عنوان بدترین سردرد دوره زندگی‌تان یاد کنید، باید آن را جدی بگیرید، خصوصا اگر متوجه شدید این سردرد با فعالیت فیزیکی شدیدتر هم می‌شود.

بنابراین اگر سردرد شما یا عضو خانواده‌تان این حالت را داشت یا همراه تهوع و استفراغ شدید، تب، سفتی گردن یا تشنج بود، یا به دنبال ضربه به سر به وقوع پیوسته یا با تغییراتی در دید، صحبت کردن یا اختلال رفتاری همراه است و یا توأم با ضعف شدید و ناتوانی است، آن را جدی بگیرید.

در این حالات بهتر است به بیمارستان مراجعه کنید تا مورد بررسی بیشتر قرار بگیرید.

تهیه کننده و کارگردان و نویسنده:

جناب آقای استاد دکتر اسفندیاری( مدظله المتعالی!!!)

(تواضع درحد بوندس!!!!؟؟؟)


از اینکه طولانی شد پوزش می طلبم، این هم یک گربه همراه سیب زمینی برای شما: