یکشنبه 25 تیر‌ماه سال 1391

عکس هایی بسیار جالب

سلام، در ادامه ی مطلب شاهد تعدادی از تصاویری می باشید که توضیحش رو هم همونجا دادم!!!


منبع این عکس ها، از سایت "یک پزشک" است.

یه مسابقه ای هست، البته خیلی معروف نیست، اما توسط بنیاد پژوهشی "ولکام تراست" پشتیبانی می شه، که این مسابقه عکاسی از نمای بسیار نزدیک(در حد میکروسکوپی بعضا) از موضوعات زیست شناسی هست.

عکسای زیر، برگزیده هستن:


1- برگ اسطوخودوس: در این عکس اجزای برگ را با دقت ۲۰۰ میکرون(= یعنی دویست هزارم میلی متر) می‌بینیم، سطح برگ با زوائد مویی‌شکلی که از سلول‌های پوششی تخصصی منشأ گرفته‌اند، پوشیده شده است، به آنها تریکوماهای غیر غددی گفته می‌شود.2- تقسیم سلول سرطانی: در این عکس مراحل تقسیم یک سلول سرطانی را می‌بینیم. (سلول HeLa که از یک بیمار سرطانی به نام هنریتا لکس گرفته شده است.)

DNA را با رنگ قرمز می‌بینید و غشای سلول آبی‌رنگ است.


3- این عکس واقعا زیبا از جوانه گیاهی به نام Arabidopsis thaliana گرفته شده است.4- این عکس از یه شب پره است که بدن کرک‌آلود و چشمان مرکب او را نشان می‌دهد:5- حفره‌ای در قلب: این عکس ترمیم یک نقص مادرزادی قلب موسوم به VSD را نشان می‌دهد، در این ناراحتی سوراخی در دیواره بین بطن راست و چپ قلب وجود دارد. در این عکس سوراخ را در پایین عکس می‌بینید، در بالا هم وصله‌ای که برای ترمیم نقص استفاده می‌شود، می‌بینید.

حفرهه رو اگه ندیدین، اون جایی که چنگک ها خم میشن، درست جلوشه. یه سوراخ بزرگ.


۲- سرانجام نوبت می‌رسد به عکس برنده مسابقه ولکام، عکسی که در اول پست به آن اشاره کردم، عکسی از مغز. در این عکس شریان‌های قرمز و وریدهای کلفت بنفش را می‌بینیم. این عکس را عکاسی به نام رابرت لودلو Robert Ludlow در طی جراجی مغز یک بیمار مبتلا به تشنج گرفته است. در طی این جراجی، جراحان الکترودهایی در مغز بیمار برای تشخیص نواحی از مغز که مسئول تولید امواج الکتریکی ایجادکننده تشنج بود، کار گذاشتند. در جراحی بعدی این نواحی برداشته شدند، تا بیمار کاملا درمان شود.ایشالا که حالتون بد شده باشه...چیز.... بد نشده باشه.

اگر اطلاعات در مورد هر کدوم از موارد بالا خواستین، درخواست کنین، در مطلبی جدا، می ذارم براتون.

ضمنا، مطالب در خواستی شما را پذیرا هستیم.